RDC Rozważania o Rytmice

Najnowsze wpisy i komentarze
Wtorek, Wrzesień 18, 2018, 03:17 | Brak komentarzy »

FB – dyskusja na temat Marki Dalcroze post.

https://www.facebook.com/stoprytm/


RDC Rozważania o Rytmice
RDC 16 czerwca 2019  - Ewa Jakubowska
 
https://www.rdc.pl/podcast/niedzielny-poranek-ile-dobrego-dzwieki-robia-naszym-dzieciom/?fbclid=IwAR3Mq2wtjp3ODXKD1KvxdqNYjvm6_DwDKsfevuHhvMQ1EjLjMFIR5LTZwkY
 
RDC 11 listopada 2017 admin 1 komentarz
 
RDC 12.11.2017 – Ewa Jakubowska, Ewa Stradomska, Dorota Sygut i Maria Szreder
http://www.rdc.pl/podcast/niedzielny-poranek-edukacja-muzyczna-4/
 
Notki na temat uczestniczek audycji znajdują się u dołu strony,
pod rozmową z Ewą Stradomską.
“Najwięcej życie samo weryfikuje” 
 
Rozmowa SPIMR z Ewą Stradomską.
SPIMR
Czy w wyższej uczelni  ukończyła Pani rytmikę?
 
Uczelnię kończyłam na dyrygenturze chóralnej.
SPIMR
Jak ocenia Pani udział doświadczeń w zakresie Metody Dalcroze’a w swojej aktualnej pracy? Bez wątpienia, również dyrygentura musi Pani bardzo pomagać… Czyż nie tak?
 
Tak, jak najbardziej, obie dziedziny się przydają. Z rytmiki wykorzystuję trochę ćwiczeń dalcroze’owskich, nawet w starszych klasach; zwykle ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne są do  zrealizowania.
SPIMR
Rytmikę w II stopniu kończyła Pani w Warszawie?
 
Tak Bednarska.
SPIMR
Jak ocenia Pani swoje przygotowanie do pracy w zwykłej szkole? Czy ogólnie ma Pani wrażenie, że wiedziała, z jakimi problemami wychowawczymi może spotkać się w pracy i czy studia w jakiejkolwiek formie dały Pani na tym polu przygotowanie, tzn. jak sobie w tych kwestiach radzić?
 
Oj nie, tego zupełnie nie wiedziałam. Na studiach, niestety, nie ma już metodyki nauczania muzyki w siatce studiów.
SPIMR
Czy szkoła w tym pomaga?
 
Można to zrobić dodatkowo.
Ale najwięcej życie samo weryfikuje.
SPIMR
Bez kursów, czy szkoleń?
 
Zrobiłam nauczanie muzyki u nas w Akademii Muzycznej /obecnie UMFC – EJ/. Ale tylko dlatego, że szkoła tego wymagała.
SPIMR  Po studiach?
 
Tak.
SPIMR
Były tam jakieś konkretne wychowawcze porady?
 
Trochę.
SPIMR
Czy pracuje Pani /pracowała/ również w szkole muzycznej?
 
Tak, pracuję w prywatnej z uprawnieniami.
SPIMR
Czy nasuwają się Pani w tym kontekście jakieś porównania?
 
Co do porównania, to wiadomo że w muzycznej jest inny poziom nauczania… Ale jakiś specjalnych sugestii tu nie mam. Mam na myśli kwestie wychowawcze…
SPIMR
Czy widzi Pani różnicę?
 
Aha. To jak najbardziej. Jest lepszy komfort pracy, bo małe klasy. Wyższy poziom wiedzy. I też zachowanie lepsze. Większa dyscyplina.
 
SPIMR
A co możliwości kontaktu z rodzicami i motywacji?
Czy w motywacji do pracy też są różnice? Czy pod tym względem istnieje analogiczna możliwość oddziaływania na dzieci w zwykłej szkole?
 
Kontakt z rodzicami jest lepszy w muzycznej, bo bardziej bezpośredni, ale też z uczniami. Można ich bardziej potraktować indywidualnie a nie na tle całej licznej klasy, jak to jest w powszechnej, rejonowej szkole. Co do motywacji, w muzycznej też jest większa, ale szału nie ma.
SPIMR
Ostatnia kwestia. NAGRODY i oznaki docenienia Pani pracy.
 
W tej kwestii, to oprócz zadowolonych dzieci i rodziców, czy przełożonych – w formie słownej – chyba w inny sposób nie byłam doceniana. To znaczy w jakiś wybitny sposób.
SPIMR
Nie otrzymywała Pani nagród pieniężnych?
 
Nie. Dostałam w ciągu 11 lat raz podwyżkę, ale to wraz z całą kadrą…
SPIMR
Zatrudnia się Pani jako firma, czy na umowy też?
 
I tak, i tak.
SPIMR: Czy naszą rozmowę mogę ewentualnie opublikować na FB imiennie albo bezimiennie?
 
Oczywiście – imiennie.
 
SPIMR
OK.
 
A czy będzie można tej audycje wysłuchać w necie ?
Bo myślałam, żeby wrzucić na stronę mojej szkoły.
SPIMR
Jasne! Na RDC, jako podkast w Niedzielnym Poranku.
Czyli jutro o 9:40 spotykamy się na antenie…
http://www.rdc.pl/publicystyka/podcasty/niedzielny-poranek/
W imieniu SPIMR rozmawiała Ewa Jakubowska
Ewa-Stradomska-Rozmowa-SPIMR
__________________________________________
Ewa Stradomska – Absolwentka wydziału Edukacji Muzycznej na UMFC w Warszawie – specjalność Dyrygentura Chóralna, także Szkoły muzycznej II stopnia na Wydziale Rytmiki. Od 11 lat nauczyciel rytmiki i kształcenia słuchu w szkołach muzycznych oraz nauczyciel muzyki w szkole ogólnokształcącej, rytmiki w przedszkolu i w żłobku. Pracuje pod Warszawą – szkoła muzyczna w Izabelinie, szkoła ogólna i przedszkole w Skrzeszewie (powiat Legionowski) oraz żłobek też w tych okolicach.
___________________________________________
Dorota Sygut – Studentka II roku studiów magisterskich specjalności rytmika w UMFC. Pracuje jako nauczyciel rytmiki w przedszkolu „Magia”, nauczyciel rytmiki, kształcenia słuchu oraz improwizacji fortepianowej w Społecznej Szkole Muzycznej im. W. Lutosławskiego oraz nauczyciel muzyki i rytmiki w Szkole Podstawowej nr 56.
____________________________________________
Maria Szreder – Warszawianka od urodzenia. Ukończyła Wydział Rytmiki w PSM II st. nr 1 im. J. Elsnera w Warszawie, następnie studia kompozytorskie w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w klasie prof. Zbigniewa Rudzińskiego. Z zamiłowania jest nauczycielką muzyki i rytmiki z trzydziestoletnim stażem, ma na swym koncie współautorstwo podręczników do nauczania
zintegrowanego, setkę piosenek i pieśni chóralnych dla dzieci i młodzieży, a także dziecięce musicale, wystawiane z własną grupą artystyczną „Orfeusz”, działającą w Służewskim Domu Kultury. Oprócz artystycznej prowadzi również szeroką działalność społeczną i samorządową, aktualnie jest przewodniczącą Komisji Kultury Rady Dzielnicy Mokotów.
____________________________________________
Anita Anna Wasilewska – Studentka III roku studiów licencjackich specjalności rytmika na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Przewodnicząca Koła naukowo-artystycznego studentów specjalności rytmika ANAKRUZA.
__________________________________________
 
 Ewa Jakubowska  – Muzykolog (UW), Pedagog Muzyki różnych specjalności  – w tym RYTMIKI (absolwentka Studium Pedagogiki Muzycznej AMFC w Warszawie). Dziennikarz, animator imprez muzycznych (Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Korea Płd), nauczyciel i wykładowca w kraju i za granicą /12 lat spędziła wraz z rodziną za granicą – Szwajcaria, Niemcy z powodu pracy męża/.  Były redaktor pism dla dzieci i audycji radiowych. Autorka piosenek i zabaw muzycznych publikowanych w podręcznikach, zbiorach /ostatnio 4 piosenki dla cyfrowego elementarza MEN i w wydawnictwach płytowych PWN dla przedszkolaków/. Swoje utwory udostępnia nie tylko na samodzielnie wydanych płytach jak  /np. Album Marzeń Myszy w 2012/, czy jako kompozycje tworzone na zamówienie MEN, NINA, Burmistrza Mokotowa /w zeszłym roku 2 piosenki na stulecie stołeczności dzielnicy/, ale od 3 lat, także sukcesywnie na ogólnie dostępnej stronie na soundcloud.com jako Ewa Jakubowska Studio /ponad 70 nagrań/ https://soundcloud.com/ewa- jakubowska-1.  Wiceprezes  Stowarzyszenia Pedagogów i Miłośników Rytmiki SPIMR, autor i administrator strony stowarzyszenia www.spimr.pl i kilku forów internetowych powiązanych z terenem działania stowarzyszenia.
____________________________________________________
Redaktor Beata Jewiarz RDC Niedzielny Poranek
http://www.rdc.pl/ludzie/beata-jewiarz/
Copyright ©2018 SPiMR, All Rights Reserved.